Advergames, czyli gry reklamowe, to wykorzystanie gier do działań promujących produkt, markę, organizację czy punkt widzenia Klienta. Istotą działania advergamingu jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, poprzez zapewnienie im rozrywki. Pojęcie advergames zostało sformułowane w styczniu 2000 roku przez Anthony’ego Giallourakis’a (twórcy serwisu www.advergames.com) i jest zdecydowanie młodsze od samego zjawiska, wykorzystywanego przez marketerów przynajmniej od lat osiemdziesiątych. Wtedy też z chwilą wybuchu popularności komputerów 8 bitowych, pojawiły się pierwsze profesjonalne gry reklamowe. Należy tu wspomnieć o produkcjach dla takich marek jak McDonald’s, Coca Cola, Ford, Pepsi, Domino’s Pizza, Nesquik czy Chuppa Chups.
Mellongames oferuje kompleksowy zakres usług przy tworzeniu gier i aplikacji na potrzeby swoich Klientów:
Rozszerzenie zakresu działań spółki o advergames umożliwiło również realizacje projektów polegających na tworzeniu dedykowanych gier casual na potrzeby dużych portali społecznościowych i rozrywkowych.
Zalety reklamy w grach:
1. Nieinwazyjna forma reklamy
Reklama zamieszczona w grze, nie przerywa rozgrywki użytkownikowi, jest ona elementem, który nadaje jej realizmu i pozwala na dłuższy kontakt z marką. Może być zamieszczona w różnych miejscach:
Uatrakcyjnienie serwisów produktowych
Wiele marek wykorzystuje gry reklamowe, by otworzyć się bardziej na swojego konsumenta. Różnorodność firm, które zdecydowały się na tę formę reklamy jest bardzo duża: od reklamy produktów spożywczych, ubrań, RTV i AGD, po bankowość, firmy rekrutacyjne czy polityków. Gry w wielu przypadkach są również stosowane ze względu na znaczące zwiększenie czasu, spędzanego przez użytkowników na stronie produktowej.
3. Dobre narzędzie do pozyskiwania bazy adresowej
Wprowadzenie rankingu do gry powoduje, że gracz musi się do niej zarejestrować. Dzięki temu jest to efektywne narzędzie do zbierania danych od użytkowników, takich jak: adres e-mail, wiek, płeć, imię / nick.
Ważne, by wypełnianie formularza nie było zbyt długie i skomplikowane – trzeba uważać by nie zniechęcić gracza. Zapisywanie imienia / nicku i pobieranie adresu e-mail, przy równoczesnym wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych powoduje, że firma posiada bazę potencjalnych klientów, z którymi może się skontaktować (odpowiedni zapis w regulaminie gry).
4. Możliwość organizowania konkursów
Na podstawie gier, możliwe jest organizowanie konkursów zarówno na stronach produktowych, dedykowanych minisite oraz serwisach społecznościowych. Konkurs wzmaga rywalizację wśród gracz, dzięki czemu są bardziej zaangażowani, częściej wracają do gry. Poprzez odpowiednie dobranie nagród, również możemy docierać do wybranej grupy.
5. Angażująca forma reklamy
W porównaniu do innych form reklamowych, gry dzięki swoim mechanizmom, wywołują interakcję z odbiorcą. Angażują go do wykonania konkretnych czynności, za które zostaje nagrodzony – punkty. Wysokie skupienie uwagi podczas rozgrywki, można porównać do poziomu skupienia kierowcy samochodu na drodze. Dzięki temu użytkownik lepiej i szybciej zapamiętuje przekaz reklamowy, który pojawia się w grze.